Monday, April 22nd - Grade 3 & 4 Math: "③ Multiplication of Three Numbers ④ Large Numbers" ~ ③ Find the cost of two boxes of four donuts, each costing 50 yen. This will give the children two different ways of thinking, which will hopefully lead to an understanding of associative laws in the next lesson. [Shinryu Elementary School]

Shinryu Elementary SchoolLatest 8 articles